ادوبی فوتوشاپ ( Adobe Photoshop ) به معنی کارگاه عکس ، یک نرم افزار گرافیکی است که بدست شرکت ادوبی گسترش پیدا کرد .فتوشاپ به منظور خلق ، ویرایش ، بازسازی و ایجاد تغییر در عکسها و نگاره‌ها استفاده میشود. این برنامه برای سیستم ‌عامل ویندوز و مکینتاش ساخته شده است. همچنین نسخه های مختلف این نرم‌افزار تا نگارش دهم، در سیستم‌ عامل لینوکس نیز با کمک ابزارهای میانه (مانند کراس‌اوور) قابل استفاده می باشد . آخرین نسخه رسمی این فتوشاپ ، نسخهٔ چهارده آن است که با اسم ادوبی فتوشاپ CC شناخته می‌شود. (سی‌اس مخفف عبارت Creative Suite است و به معنای برنامهٔ خلاق)
نرم‌افزار ادوبی فوتوشاپ که در فوریه ۱۹۹۰ میلادی روانه بازار شده بود توسط توماس نول اختراع گردید .
در نسخه‌های پیشین، این برنامه همراه با نرم‌افزار دیگری به نام ادوبی image Ready نصب میشد که روی آماده ‌سازی تصاویر برای وب تمرکز داشت. تنظیم دقیق فرمت، کیفیت، فشرده ‌سازی تصاویر و انیمیشن در فرمت گیف از امکانات آن بودند. بعد از خرید شرکت مکرومدیا توسط آدبی و اضافه شدن برنامه فایرورکس بسته‌های نرم‌افزاری آدوب، اکثر امکانات این برنامه با فتوشاپ ادغام شدند.

اگرچه در ابتدا فتوشاپ برای ویرایش عکس‌ها جهت چاپ روی کاغذ طراحی شده بود، اما به خاطر تنوع ابزارهایی که در اختیار کاربر می‌گذارد، از فوتوشاپ به طور فزاینده‌ای برای تولید و ویرایش تصاویر در فرمت‌های دیجیتال (به خصوص برای استفاده در وب) استفاده می‌شود، بطوریکه هر عکاس یا گرافیست حرفه ای حتما نیاز به آموزش فتوشاپ دارد تا بتواند به کمک آن ، تصاویر خود را خلاقانه تر و جذابتر نماید .

فتوشاپ همچنین با دیگر نرم‌افزارهای شرکت ادوب برای ویرایش و ساخت انیمیشن و لوح‌های فشرده ارتباط قوی دارد. فایل‌ها در فرمت اختصاصی فتوشاپ پی‌اس‌دی می‌توانند به نرم‌افزارهای دیگر از قبیل ادوب ایمیج‌ردی، ادوب ایلاستریتور، ادوب پریمایر، ادوب افتر افکتس و ادوب انکور دی‌وی‌دی صادر شوند و بالعکس، از آنها به فتوشاپ وارد شوند. برای مثال، فتوشاپ CS (نسخه ۹) از ساخت منو و دکمه‌هایی برای دی‌وی‌دی حمایت می‌کند (که بعداً در نرم‌افزار ادوب انکور دی‌وی‌دی مورد استفاده قرار می‌گیرند).

فتوشاپ قادر به خواندن و نوشتن پرونده‌های تصویری در قالب‌هایی از قبیل تیف TIFF، جیف GIF، جی‌پگ JPEG، پی ان جی PNG و غیره‌است. هم‌چنین فرمت اختصاصی این نرم‌افزار پی‌اس‌دی (به انگلیسی: PSD) نام دارد (مخفف Photoshop Document یا سند فتوشاپ).

فوتوشاپ برای کارکردن نیاز به سخت افزار خیلی قدرتمند ندارد و اگر نیاز به ایجاد پروژه های گرافیکی بسیار عظیم نداشته باشید، با یک سیستم سخت افزاری متوسط نیز به راحتی از امکانات آن بهره مند میگردید .
شهرت فتوشاپ به این دلیل است که فرمت پی‌اس‌دی به صورت گسترده استفاده می‌شود و تا حدی توسط نرم‌افزارهای رقیب حمایت می‌شود. فرمت پی‌اس‌بی نسخه جدیدتری از فرمت قبلی است که برای فایل‌هایی با اندازه بیشتر از ۲ گیگابایت طراحی شده‌است.